Stowarzyszenie Żandarmerii Wojskowej "ŻANDARM" Koło Regionalne
§ 11
Celem działania Stowarzyszenia jest:
Popularyzowanie działalności Żandarmerii Wojskowej, umacnianie jej autorytetu, rozwijanie i popularyzowanie wiedzy o Żandarmerii Wojskowej.
Działanie na rzecz integracji środowiska byłych i obecnych żołnierzy Żandarmerii oraz sympatyków Żandarmerii, poprzez wspólne uczestnictwo w obchodach świąt państwowych, narodowych i wojskowych, organizowanie podróży wojskowo- historycznych i krajoznawczych oraz uroczystości rocznicowych.
Kultywowanie w środowisku członków Stowarzyszenia i wśród społeczeństwa, zwłaszcza młodego pokolenia, tradycji walk polskich żandarmów w konfliktach zbrojnych i wojnach, promowanie powojennej, pokojowej służby żandarmerii, a także opieka nad miejscami pamięci związanych z Żandarmerią i grobami żandarmów.
Organizowanie opieki i koleżeńskiej samopomocy dla osób chorych i niedołężnych, a także pomocy socjalnej dla osób żyjących w niedostatku i dotkniętych tragediami życiowymi.
Prowadzenie badań nad historią rozwoju polskiej oraz europejskich policji wojskowych.
Współpraca z instytucjami kultury Wojska Polskiego.
Ochrona pamiątek związanych z historią Żandarmerii Wojskowej.
Współudział w tworzeniu izb pamięci w jednostkach Żandarmerii Wojskowej.
Obejmowanie patronatem miejsc pamięci żołnierzy Żandarmerii.
Reprezentowanie i ochrona interesów byłych żandarmów – członków Stowarzyszenia wobec władz państwowych i samorządowych.
Współpraca z międzynarodowymi organizacjami mającymi podobny charakter i cele.
Działanie na rzecz środowiskowej solidarności i więzi z żołnierzami pełniącymi czynną służbę wojskową.
Upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa oraz podtrzymywanie wiedzy fachowej, kondycji fizycznej i strzeleckie.;
Wykonywanie świadczeń o charakterze edukacyjno – wychowawczym.
§ 12
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
1. Uczestnictwo członków w działalności Stowarzyszenia.
2. Współpracę z organami władzy publicznej w zakresie kształtowania korzystnych dla środowiska rozwiązań prawnych oraz polityki zdrowotnej i socjalnej, a także w pozostałych sprawach będących przedmiotem działalności Stowarzyszenia.
3. Współdziałanie z Ministerstwem Obrony Narodowej, innymi resortami rządowymi oraz jednostkami organizacyjnymi Żandarmerii Wojskowej w zakresie upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności, kultywowania tradycji walk niepodległościowych.
2. Interesowanie się warunkami socjalno-bytowymi członków Stowarzyszenia i ich rodzin oraz inspirowanie i organizowanie, w razie potrzeby, pomocy dla osób potrzebujących.
3. Organizowanie spotkań, prelekcji, odczytów, wystaw upowszechniających działalność Żandarmerii Wojskowej i Stowarzyszenia szczególnie wśród młodzieży szkolnej.
4. Organizowanie zawodów oraz imprez sportowo-obronnych, podróży wojskowo-historycznych, krajoznawczych, imprez kulturalnych, spotkań towarzyskich i rodzinnych.
5. Promowanie Żandarmerii Wojskowej poprzez uczestnictwo w imprezach o charakterze pro obronnym, patriotycznym i patriotyczno-religijnym.
6. Inspirowanie i udział w opiece nad miejscami pamięci narodowej (szczególnie tych związanych z Żandarmerią) oraz grobami żołnierzy – Żandarmów.
9. Upowszechnianie wśród członków Stowarzyszenia wiedzy o przysługujących im uprawnieniach, organizowanie spotkań z przedstawicielami władz wojskowych i samorządowych.
10. Nawiązywanie i rozwijanie kontaktów z innymi stowarzyszeniami organizacjami pozarządowymi w kraju i za granicą.